„Strzeż się jedenastki! Jedenaście to liczba grzechu, przecież jedenaście to o jedno więcej niż Dziesięć Przykazań” F. Schiller
W wielu kulturach 10 było liczbą dobrą i boską. Dla Pitagorejczyków była sumą pierwszych czterech cyfr i tworzyło tetraktadę czyli symbol życia ziemskiego, dla tradycji judeochrześcijańskiej symbolizowała Dekalog , dla Kabalistów dziesięć sefirot Drzewa Życia a na Dalekim Wschodzie spotykamy 10 jako podwojenie pięciu żywiołów( w wariancie In i Jang).
Jeśli w związku z tym 10 oznacza doskonałość lub boski porządek to 11 w istocie można uznać za liczbę poza przedziałami.
Mrocznie wygląda jedenastka w jednym ze starożytnych mitów wyjaśniającym różnicę 11 dni między rokiem księżycowym(354 dni) a rokiem słonecznym(365 dni)
W tych czasach kiey rok miał jeszcze 360 dni bóg Ra przeklął swoją małżonkę za liczne zdrady i wielu kochanków.
Przekleństwo było zaś takie, że nie mogła ona urodzić ich dzieci ani w dzień gdy panowało Słońce ani w nocy kiedy panował Księżyc.
Gdy jeden z jej kochanków Toth dowiedział się o klątwie postanowił jej pomóc.
Tak się złożyło, że ostatnio wymyślił nową grę która bardzo się spodobała bogini Księżyca Selene. W związku z tym zaproponował jej zająć czas w dzień kiedy ona nie ma nic do roboty i grać w szachy. Stawką była 1/72 część roku. Partie były wyrównane, szala przechylała się to raz na jedną stronę raz na drugą trwało to wiele dni.
Jednak Toto nie byłby patronem m in oszustów i graczy gdyby nie próbował pomagać Fortunie i w ten sposób wygrał 5 dni , które wstawił do bieżącego roku a w związku z tym miał on 365 dni. Te 5 dni wstawione zostały w okresie wschodu Psiej Gwiazdy(Syriusza)
Są to najbardziej gorące dni roku wypadające w lipcu.
Ponieważ te dni formalnie nie należały do Słońca ani do Księżyca Nuit mogła spokojnie rodzić. Właśnie dlatego zło i brak honoru weszło do naszego świata
Jednakże te 5 dni , które Selene przegrała na rzecz Totha skróciły jej własny rok księżycowy , który od tej pory liczony był ilością 354 nocy.
Od tamtej pory liczba 11 symbolizuje swego rodzaju chaos, czas zamętu. W wielu kulturach jest taki okres kiedy wszystko wywraca się do góry nogami a ludzie zapominają o swej tradycji i regułach cywilizacji i wypuszczają na wolność drzemiące w nich pierwotne i dzikie siły.
Stąd wzięły się rzymskie Saturnalia, weneckie karnawały, bachanalia, sabaty a z bardziej współczesnych to Octoberfest który zaczyna się o 11:11 czasu miejscowego a komitet organizacyjny powinien liczyć 11 członków.
Jedenastka odpowiada karcie Tarota Moc. Jedną z drugorzędnych znaczeń karty Moc jest brutalny i zuchwały zadowolony z siebie typ co antyczni Grecy nazywali hybris (bękart, bastard) To zuchwalstwo przekraczające boskie reguły, grzech za który bogowie karali natychmiast.
W nowym eonie rozpatruje się jedenastkę jako liczbę Wielkiego Dzieła, połączenia pentagramu z heksagramem co w niektórych źródłach utożsamiane jest ze składową liczby człowieka albo z 5-płatkową różą i krzyżem z 6 kwadratów, 11 to też symbol arkanu Głupiec(on idzie sam nie wie gdzie więc dlaczego chcemy wierzyć że idzie do piekła a nie do nieba?)
Jedenaście to liczba Nuit , Hadit i Ra-Hoor-Kuit’a wg wersów Liber AL.
W numerologii 11 to pierwsza liczba mistrzowska. Skrócić ją można do 2.
Liczby mistrzowskie różnią się między sobą o 11 jednostek, czyli ogólny wzór wyglądałby tak: „x*11”przy x>=0 a więc 0 tożsame jest z 11 a że 11 tożsame z 2 to i zachodzi taka zależność że 0=11=2=0.
Podsumować to można najprościej stwierdzając że bogowie dawnych czasów stają się demonami nowych, czasem bywa na odwrót jak w przypadku liczby jedenaście- dawniej demonizowana dziś staje się wartościowa.
Uwaga - współpracujemy z nową fundacją!!!
7 lat temu
Kolejny ciekawy blog odkryłam :]
OdpowiedzUsuń"11 to też symbol arkanu Głupiec" - możesz to rozwinąć?
93s
Anat Sek'ach